Co je to menstruační kalíšek a jak jej používat

Dámské téma pro všechny ženy a dívky.  Konkrétně jde o novinku na trhu – menstruační kalíšek. Momentálně je dostupný ve dvou velikostech: M a S. Velikost S je pro mladé ženy (které například ještě nerodily), zatímco velikost M je vhodná pro starší ženy, nebo ženy co už mají děti. Menstruační kalíšek stojí kolem sedmi set korun a v dlouhodobém hledisku je velice ekonomický.

Kalíšek je vyrobený ze lékařského silikonu, takže je hygieničtější než tampóny. Musí se však po odložení vždy sterilizovat (stačí na 5 minut ponořit do horké vody). V praxi to znamená, že máte tři týdny kalíšek uložený například někde v šuplíku, před prvním zavedením ho sterilizujete, když ale kalíšek při vylévání nepoložíte, nemusíte ho sterilizovat.  Nutné je říct, že při manipulaci s kalíškem je třeba mít vždy perfektně čisté ruce. Důvod k zakoupení kalíšku je jednak jeho ekonomičnost a jednak šetrnost k naší planetě, jeho životnost je až padesát let.

Kalíšek pojme až 30 ml tekutiny, což je zhruba 1/3 veškeré tekutiny, kterou za celkovou menstruaci vyprodukujete, takže nehrozí  přetečení při zapomenutí dokonce ani  na 24 hodin, což se však nedoporučuje z lékařských důvodů. Kalíšek by se měl vylévat cca po 5 hodinách, u každé ženy individuálně. Pokud na něj pouze pozapomenete, nic Vám nehrozí až po dobu 12 hodin.

Zavedení kalíšku:
Přeložte kalíšek a uchopte ho mezi palec a ukazováček. Takto složený kalíšek pomalu vsuňte do pochvy v přirozeném směru. Kalíšek přilne k poševní stěně a vytvoří podtlak. Abyste se ujistila, že je kalíšek zaveden správně, zkuste ho povytáhnout za stopku. Pokud kalíšek jde povytáhnout příliš snadno, nevznikl podtlak, protože kalíšek nepřiléhá.

Vyjmutí kalíšku:
Pro vyjmutí je třeba přerušit podtlak. Stačí aby jste stiskla spodní část kalíšku, nebo ho vychýlila do strany. Následně ho vytáhněte pomocí dna nad stopkou nebo stopky. Při vytahování si můžete pomoci stažením svalů pánevního dna.

Jediná část kalíšku, která Vás obtěžuje je stopka. Proto stopku můžete odstřihnout, samozřejmě až v době, kdy manipulaci s kalíškem bez pomoci stopky ovládáte na výbornou.  Pokud by se Vám stalo, že kalíšek zajede hlouběji než dosáhnete (například při plavání a nebo jiných činnostech při kterých se hodně uvolníte), je důležité nezmatkovat a uvolnit se, protože ve stresu se Vaše tělo stáhne a kalíšek Vám nepůjde vyndat.  Pokud již napětí těla cítíte, může Vám pomoci například sprcha. Poté vyjměte kalíšek nejlépe v podřepu za pomoci svalů pánevního dna. Pomoct si také můžete masturbací, protože při masturbaci se rozevřete a na kalíšek lépe dosáhnete.
Tipy/triky:
•   Kalíšek se nejlépe zavede v podřepu.
•   Před prvním zavedením si zkuste kalíšek zavést alespoň jednou nanečisto.
•   Před zavedením kalíšku jej namočte vodou nebo lubrikantem, aby bylo zavedení ještě pohodlnější.
•   Kalíšek zaveďte ještě před začátkem menstruace a nemusíte pak hlídat její začátek.
•   Ke sterilizaci můžete použít kelímek na sterilizaci nebo sterilizátor na kojenecké lahve. Lze použít i sterilizační tablety (Pozor! Před použitím musíte kalíšek dobře omýt tak, aby na něm nezbyla žádná desinfekce).
•   Noste u sebe lahev s vodou. V případě nouze s ní můžete omýt kalíšek po vyprázdnění někde, kde není umyvadlo.
•   Kalíšek mohou používat zpravidla i panny, pokud používají tampóny větší než mini.
•   Díky silikonovému materiálu mohou kalíšek používat i ženy trpící alergiemi, ekzémy nebo jinými problémy.
•   Kalíšek můžete používat společně s antikoncepčním vaginálním kroužkem.
•   Kalíšek lze užívat i při sportu nebo přes noc.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Co je to menstruační kalíšek a jak jej používat
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: Gondar595