Již pomalu končící zima byla letos poměrně mírná, a domácnosti v tuzemsku tak zaplatí za vytápění méně, nicméně následující topná sezóna může být o to horší. Z toho důvodu je dobré již teď na jaře zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme se proto podívat, co změna dodavatele plynu vlastně obnáší, kolik můžete ušetřit a jak vybrat ten nejlevnější plyn.
Levný plyn je stejně kvalitní jako ten drahý
Plyn, který k vám potrubím přiteče, bue úplně stejně kvalitní, ať ho máte od jakéhokoliv dodavatele. Stále se totiž bude jednat o totožnou komoditu, která se k vám dostane pomocí distributora. Tedy jak se může stát, že vybraní dodavatelé plynu poskytují levný plyn a jiní právě naopak? Důvodů je mnoho. Jedním z těchto důvodů je např. schopnost dodavatelů pořídit plyn výhodně na komoditních burzách. Do výsledné ceny plynu se pak promítne také celková efektivita dodavatelské firmy. Některé se totiž stále topí v množsví papírů a jinde přitom všechno funguje elektronicky. Různí dodavatelé plynu mají také různé cenové politiky. Někteří např. sníží cenu významnému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde zase mají ceny nastaveny rovnoměrněji, z čehož těží hlavně domácnosti, které většinou tahají za ten kratší konec provazu.
Spočítejte si, kolik korun ušetříte
Rozhodně není rozumné změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v TV nebo v tisku. Každé takové změně dodavatele plynu by měl předcházet propočet, který nám napoví, zda se vám změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, existuje tzv. kalkulačka plynu, která všechno vypočítá za vás. A kolik korun lze tedy ušetřit? Úspory jsou velmi odlišné podle toho, zda zemní plyn používáte pouze k vaření nebo i k topení, ale často představují úspory až tisíce korun ročně.